Katolickie Stowarzyszenie Modziey - Oddzia Micha�

Informacje

Temat -B³. Karolina Kózkówna Patronka KSMu
Kto napisa - biografie.genealogiapolska.pl

Tekst - Dzia³aczka apostolska urodzona 2 sierpnia 1898 r. jako czwarte z kolei dziecko Jana i Marii Kózków.

Ochrzczona zosta³a 7 sierpnia w ko¶ciele parafialnym w Rad³owie przez ks. Józefa Olszowskiego.

Gor±ca mi³o¶æ ku Bogu objawia³a siê w pos³uszeñstwie Bo¿ym przykazaniom. By³a wzorow± uczennic±. Znajomo¶æ prawd Bo¿ych pog³êbia³a przez czytanie Pisma ¦wiêtego, ¿ywotów ¶wiêtych oraz innych ksi±¿ek i czasopism religijnych. W pracy by³a niestrudzona: „robota pali³a siê jej w rêkach” - mówiono. Pomaga³a rodzicom, s±siadom, g³ównie w pracach polnych, s³u¿y³a rodzeñstwu, miêdzy innymi szyj±c dla nich odzienie. By³a bardzo wra¿liwa na cierpienia drugich, zw³aszcza chorych, którym stara³a siê pomóc na miarê swych mo¿liwo¶ci. Sw± ¿yczliwo¶ci± i dobroci± wprowadza³a w otoczenie du¿o optymizmu i rado¶ci.



Apostolska dzia³alno¶æ Karoliny uzewnêtrznia³a siê w znacznej mierze w dzia³alno¶ci grup parafialnych. By³y to: Apostolstwo Modlitwy, Bractwo Wstrzemiê¼liwo¶ci, ¯ywy Ró¿aniec. We wszystkich by³a jedn± z pierwszych zapisanych osób. Proboszcz Zabawy, ks. W³. Mendrala, zapewnia³, ¿e Karolina by³a mu praw± rêk± w organizowaniu ¿ycia parafialnego. Podobn± apostolsk± gorliwo¶æ ujawnia³a w rodzinnym przysió³ku, pomagaj±c swemu wujowi Franciszkowi Borzêckiemu w prowadzeniu wiejskiej czytelni.

Wielka zawierucha ¶wiatowa, zapocz±tkowana g³o¶nym zamachem w Sarajewie i wypowiedzeniem wojny przez Austriê 28 lipca 1914 r., rych³o da³a znaæ o sobie w ma³ej, galicyjskiej wiosce Wa³-Ruda, gdzie mieszka³a Karolina wraz z rodzin±. Rosjanie zajêli Rad³ów i zaraz potem pojawili siê w Zabawie oraz w Wa³-Rudzie. Rankiem 18 listopada wszed³ do domu Kózków uzbrojony ¿o³nierz rosyjski. Karolina przygotowywa³a akurat ¶niadanie domownikom. Po wezwaniu ojca ¿o³nierz chwyciwszy Karolinê za rêkê, kaza³ jej oraz ojcu ubieraæ siê w drogê, rzekomo do komendanta, mówi±c przy tym do Karoliny: "£adna jeste¶, ty mi drogê poka¿esz!" Wkrótce po wej¶ciu w las, napastnik przy³o¿y³ ojcu lufê karabinu do g³owy, nakazuj±c wróciæ do domu. Karolina pozosta³a sam na sam z uzbrojonym ¿o³nierzem, który przemoc± prowadzi³ j± w g³±b lasu. Cia³o Karoliny znaleziono po dwóch tygodniach. Franciszek Szwiec, zbieraj±cy w lesie drwa, natkn±³ siê na martwe cia³o Karoliny. Pogrzeb Karoliny by³ pierwszym przejawem jej kultu. W ca³ej parafii panowa³o g³êbokie przekonanie o ¶wiêto¶ci ¿ycia Karoliny i o tym, ¿e ¿ycie swe z³o¿y³a w heroicznej obronie czysto¶ci. 10 czerwca 1987 roku podczas Mszy ¶w. na tarnowskich B³oniach, Ojciec ¦wiêty Jan Pawe³ II og³osi³ Karolinê Kózkówn± b³ogos³awion±.

Apostolska dzia³alno¶æ Karoliny sta³a siê przyczyn± obwo³ania jej patronk± Katolickiego Stowarzyszenia M³odzie¿y, którego cz³onkowie za wzór stawiaj± sobie jej zaanga¿owanie w ¿ycie parafii i Ko¶cio³a lokalnego.

Obraz b³. Karoliny Kózkówny znajduje siê w domu rekolekcyjnym „Emaus” w Zielonej Górze, w którym mie¶ci siê tak¿e biuro KSM zielonogórskiej diecezji. Autorem obrazu jest Zbigniew Szymoniak. Obraz nawi±zuje do ¿yciorysu b³. Karoliny, do piêknej osoby, duchowo pouk³adanej, rozmodlonej dziewczyny, która zginê³a w obronie czysto¶ci ¶mierci± mêczeñsk±. W kaplicy domu rekolekcyjnego znajduj± siê te¿ relikwie b³. Karoliny sprowadzone tu z Tarnowa w 1987 r. przez ówczesnego biskupa diecezji gorzowskiej bp. Józefa Michalika.