Katolickie Stowarzyszenie Modziey - Oddzia Micha�

Informacje

Temat -Statut
Kto napisa - Marcin

Tekst - STATUT KSM

Katolickie Stowarzyszenie M³odzie¿y
Warszawa

Prezydium Krajowej Rady KSM
Kraków 1993

Niniejszy Statut zosta³ zatwierdzony przez 261 Konferencjê Plenarn± Episkopatu Polski obraduj±c± w Warszawie w dniach od 29 kwietnia do 1 maja 1993 r.

Nowelizacja uchwa³± Krajowej rady KSM nr 4/97 z dnia 26 wrze¶nia 1997 r.; zatwierdzona przez 293 Konferencjê Plenarn± Episkopatu Polski obraduj±c± w Warszawie w dniach od 4-6 marca 1998 r.

Znak: SET-70-29
Za zgodno¶æs
Bp Tadeusz Pieronek
Sekretarz generalny Episkopatu Polski
Warszawa 19.05.1993 r.

Nadanie osobowo¶ci prawnej ko¶cielnej: Dekret Konferencji Episkopatu Polski z dnia 10 pa¼dziernika 1990 r.

Nadanie osobowo¶ci prawnej cywilnej: Rozporz±dzenie Ministra - Szefa Urzêdu Rady Ministrów Dz. U. Nr 56, poz. 263, z dnia 30.06.1993 r.

Za zgodno¶æ z orygina³em Ks. Pra³at Antoni So³tysik Generalny Asystent Ko¶cielny Stowarzyszenia Kraków 03.07.1993 r.

Biblioteczka KSM - Nr 1

Prawa przedruku zastrze¿one


Spis tre¶ci

# Rozdzia³ 1, Postanowienia ogólne
# Rozdzia³ 2, Cel, zadania, ¶rodki
# Rozdzia³ 3, Cz³onkowie Stowarzyszenia - prawa i obowi±zki
# Rozdzia³ 4, W³adze Stowarzyszenia i ich funkcjonowanie
# Rozdzia³ 5, Maj±tek Stowarzyszenia
# Rozdzia³ 6, Przepisy koñcowe

Rozdzia³ 1
Postanowienia ogólne

§1
Katolickie Stowarzyszenie M³odzie¿y jest stowarzyszeniem ko¶cielnym, zrzeszaj±cym m³odych katolików ¶wieckich, dzia³aj±cym na terenie ca³ej Polski. Stowarzyszenie pozostaje pod zwierzchnim kierownictwem Konferencji Episkopatu Polski, która czuwa nad jego formacj± i dzia³alno¶ci± przez generalnego asystenta ko¶cielnego. W swoich ideach, zadaniach i sposobach dzia³ania jest kontynuatorem Katolickiego Stowarzyszenia M³odzie¿y Mêskiej i Katolickiego Stowarzyszenia M³odzie¿y ¯eñskiej, bêd±cych czê¶ci± Akcji Katolickiej, dzia³aj±cych w Polsce do roku 1953, uwzglêdniaj±c potrzeby obecnej katolickiej m³odzie¿y polskiej.

§2 Podstawowe struktury organizacyjne Stowarzyszenia na terenie kraju s± ¶ci¶le zwi±zane ze strukturami organizacyjnymi Ko¶cio³a.

§3 Siedzib± Stowarzyszenia jest Warszawa.

§4 W diecezjach Stowarzyszenie pozostaje pod zwierzchnim kierownictwem biskupa diecezjalnego, który je powo³uje i rozwi±zuje oraz czuwa nad formacj± i jego dzia³alno¶ci± przez diecezjalnego ksiêdza asystenta ko¶cielnego. Siedzib± Stowarzyszenia diecezjalnego jest miasto - siedziba biskupa diecezji.

§5 Stowarzyszenie jako ca³o¶æ posiada osobowo¶æ prawn± ko¶cieln± i cywiln±. W diecezjach Stowarzyszenie posiada osobowo¶æ prawn± ko¶cieln± i mo¿e posiadaæ osobowo¶æ prawn± cywiln±, o któr± wystêpuje w trybie analogicznym jak Stowarzyszenie ogólnopolskie.

§6 Katolickie Stowarzyszenie M³odzie¿y nie podlega prawu o stowarzyszeniach.

§7 Podstawowymi ogniwami Stowarzyszenia s± Oddzia³y parafialne oraz równorzêdne i wspó³pracuj±ce z nimi Ko³a ¦rodowiskowe na terenie parafii (np. Ko³a Szkolne), które powo³uje Stowarzyszenie diecezjalne za zgod± ksiêdza proboszcza lub ksiêdza biskupa.

§8 W ramach jednego lub kilku dekanatów, prezesi oddzia³ów parafialnych i kó³ ¶rodowiskowych, w porozumieniu z Zarz±dem Diecezjalnym Stowarzyszenia, mog± utworzyæ okrêg celem wzajemnej wspó³pracy i kontaktu.

§9 Zarz±d Stowarzyszenia stanowi Krajowa Rada Stowarzyszenia, w sk³ad której wchodz± prezesi Zarz±dów Diecezjalnych i po jednym delegacie Stowarzyszeñ Diecezjalnych. W sk³ad rady wchodzi generalny ksi±dz asystent, a tak¿e asystenci diecezjalni - z kompetencjami jakie daje statut.

§10 Z ramienia w³adzy ko¶cielnej opiekê duchown± nad Stowarzyszeniem sprawuj± ksiê¿a asystenci. Czuwaj± oni nad duchow± formacj± cz³onków oraz doktrynaln± prawowierno¶ci± w sprawach wiary i moralno¶ci, a tak¿e nad zgodno¶ci± dzia³alno¶ci ze statutem Stowarzyszenia. # Asystenta generalnego, którego proponuj± diecezjalni ksiê¿a asystenci, mianuje Konferencja Episkopatu Polski, asystenta diecezjalnego - biskup diecezjalny, asystentem oddzia³u parafialnego i ko³a ¶rodowiskowego jest ksi±dz proboszcz lub wyznaczony przez niego ksi±dz wikariusz albo ksi±dz katecheta. # Ksi±dz asystent w Stowarzyszeniu jest przedstawicielem tej w³adzy, która go mianowa³a:

* ma prawo udzia³u we wszystkich zebraniach Stowarzyszenia;
* ma g³os decyduj±cy w sprawach wiary i moralno¶ci, od którego przys³uguje Stowarzyszeniu prawo do odwo³ania do biskupa diecezjalnego oraz g³os doradczy w kwestiach organizacyjnych.
§11
¦wiêtem patronalnym Stowarzyszenia jest uroczysto¶æ Chrystusa Króla Wszech¶wiata. Patronami Stowarzyszenia s±: ¶w. Stanis³aw Kostka, b³. Karolina Kózkówna.

§12 God³em Stowarzyszenia jest po³±czenie Krzy¿a i Or³a Polskiego. Stowarzyszenie u¿ywa w³asnej roty, przyrzeczenia, hymnu, sztandaru, odznaki organizacyjnej, legitymacji cz³onkowskich oraz pieczêci okr±g³ej i pod³u¿nej z nazw± i adresem.
Rozdzia³ 2
Cel, zadania, ¶rodki

§13 Zasadniczym celem Stowarzyszenia jest kszta³towanie dojrza³ych chrze¶cijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Ko¶cio³a przez szerzenie i upowszechnianie katolickich warto¶ci i zasad we wszystkich dziedzinach ¿ycia, zw³aszcza spo³ecznego i kulturalnego.

§14 Zadaniem Katolickiego Stowarzyszenia M³odzie¿y jest w szczególno¶ci:
# pomoc we wszechstronnym rozwoju m³odego cz³owieka, zw³aszcza stwarzanie atmosfery mobilizuj±cej do pracy nad sob± i do kszta³towania osobowo¶ci katolika i Polaka;
# ubogacenie wiary: szerzenie wiedzy religijnej, prawd wiary, zasad moralnych, rozwijanie praktyk religijnych w ¿yciu osobistym i wspólnotowym, zw³aszcza pe³nego uczestniczenia we Mszy ¶w.;
# szerzenie nauki spo³ecznej Ko¶cio³a oraz wprowadzanie jej w ¿ycie; zapoznawanie siê na bie¿±co z dokumentami Ko¶cio³a powszechnego i lokalnego, szczególnie dotycz±cymi m³odzie¿y; # organizowanie ¿ycia m³odzie¿owego, mo¿liwie ró¿nych jego dziedzin;
# troska o rozwój wiedzy ogólnej, specjalistycznej i kwalifikacji zawodowych;
# zapoznawanie siê z dorobkiem kultury narodowej i twórcze anga¿owanie siê w rozwój ¿ycia kulturalnego, a tak¿e dba³o¶æ o kulturê osobist± (kulturê bycia, zachowañ, ¿ycia na co dzieñ), troska o czysto¶æ i piêkno otoczenia oraz poszanowanie ¶rodowiska naturalnego;
# dbanie o rozwój fizyczny (kultura fizyczna, sport, turystyka, kajakarstwo);
# organizowanie i troska o odpowiedni poziom ¿ycia towarzyskiego, rozrywki, warto¶ciowe wykorzystanie wolnego czasu, ubogacaj±cego wypoczynku, ze szczególnym propagowaniem trze¼wo¶ci;
# anga¿owanie w ¿ycie rodzinne i przygotowanie do za³o¿enia w³asnej rodziny;
# anga¿owanie w ¿ycie Ko¶cio³a i Jego misjê zw³aszcza apostolsk±,
# anga¿owanie w ¿ycie spo³eczne: podejmowanie funkcji publicznych, dostrzeganie problemów i zagro¿eñ spo³ecznych (alkoholizm, nikotynizm, narkomania), uwra¿liwianie na potrzeby bli¼nich, podejmowanie pracy charytatywnej;
# wprowadzanie w ¿ycie gospodarcze: wychowanie do uczciwej pracy i odpowiedzialno¶ci za jej wykonanie, do sumienno¶ci, przedsiêbiorczo¶ci a tak¿e gotowo¶ci niesienia pomocy m³odzie¿y bezrobotnej;
# wychowanie do mi³o¶ci Ojczyzny, troski o Naród i Pañstwo; # otwieranie na kontakty ze ¶wiatem, zw³aszcza organizacjami i ruchami m³odzie¿owymi krajowymi i zagranicznymi, które prowadz± dzia³alno¶æ zgodn± z doktryn± Ko¶cio³a;
# troska o swoich cz³onków i s³u¿enie im pomoc± w przypadkach losowych.
§15 Zadania, o których mowa w paragrafie 14, Stowarzyszenie realizuje wykorzystuj±c w³a¶ciwe swemu celowi ¶rodki i sposoby dzia³ania.
# Zasadniczymi ¶rodkami s± przede wszystkim ¶rodki rozwijaj±ce ¿ycie wiary: S³owo Bo¿e, nauka Ko¶cio³a, ¿ycie sakramentalne, kult Eucharystii, nabo¿eñstwa, dni skupienia, rekolekcje, pielgrzymki, konferencje ascetyczne, dialog ewangeliczny itp.
# A nadto:

* spotkania, zebrania, zjazdy, sympozja, konferencje, prelekcje, pogadanki, dyskusje, kursy, szkolenia;
* zloty, obozy, rozgrywki i zawody sportowe;
* poezja, muzyka, ¶piew, akademie, wieczornice, przedstawienia, koncerty, konkursy, przegl±dy, spotkania ze znacz±cymi osobisto¶ciami (imprezy kulturalne, religijno - patriotyczne, regionalne, folklorystyczne itp.) video-kino;
* biblioteki, ta¶moteki, videoteki, czytelnie, ¶rodki spo³ecznego przekazu, zwiedzanie kraju, zabytków, muzeów, wystaw itp.;
* dzia³alno¶æ gospodarcza zw³aszcza dzia³alno¶æ wydawnicza oraz kolporta¿ prasy i ksi±¿ek katolickich z przeznaczeniem uzyskanych ¶rodków na cele statutowe;
* katolickie domy Stowarzyszenia, sale zebrañ, ¶wietlice, ogniska, domy rekolekcyjne, schroniska, obiekty sportowe;
* symbole organizacyjne.


Rozdzia³ 3 Cz³onkowie Stowarzyszenia, ich prawa i obowi±zki

§16
Stowarzyszenie zrzesza m³odzie¿ katolick±; nie wyklucza m³odzie¿y, która równocze¶nie nale¿y do innych organizacji, stowarzyszeñ czy te¿ ruchów katolickich (kan 307 par. 2)

§17 Cz³onkiem zwyczajnym Stowarzyszenia mo¿e byæ ka¿dy, miêdzy 18 a 30 rokiem ¿ycia, kto by³ cz³onkiem juniorem lub odby³ pó³roczny sta¿ kandydacki i pragnie pe³niæ postanowienia niniejszego statutu. W szczególnych przypadkach w³adze Stowarzyszenia mog± skróciæ okres sta¿u kandydackiego. Cz³onkowie za³o¿yciele Stowarzyszenia, w tym oddzia³ów i kó³ nabywaj± cz³onkostwo zwyczajne bez sta¿u kandydackiego, winni jednak odbyæ odpowiednie szkolenie organizacyjne.

§18 Cz³onkiem juniorem Stowarzyszenia mo¿e byæ ka¿dy, kto ukoñczy³ 16 lat, odby³ co najmniej pó³roczny sta¿ kandydacki i pragnie pe³niæ postanowienia niniejszego statutu.

§19 Kandydatem mo¿e byæ ka¿dy, kto ukoñczy³ 14 rok ¿ycia i pragnie realizowaæ cele statutu.

§20 Cz³onkowie zwyczajni i juniorzy maj± prawo:
# korzystaæ z czynnego i biernego prawa wyborczego z tym, ¿e funkcje prezesa i skarbnika winni pe³niæ cz³onkowie zwyczajni, którzy posiadaj± zdolno¶æ do czynno¶ci prawnych. W przypadku braku takich osób, co mo¿e zaistnieæ w szkolnych ko³ach Stowarzyszenia, odpowiedzialno¶æ prawna spoczywa na opiekunie;
# uczestniczyæ w ¿yciu i dzia³alno¶ci Stowarzyszenia oraz wp³ywaæ na jego kszta³t;
# korzystaæ z pomocy, urz±dzeñ i obiektów Stowarzyszenia;
# porêczaæ za kandydatów na cz³onków Stowarzyszenia;
# posiadaæ legitymacjê i odznakê Stowarzyszenia.

§21 Cz³onkowie zwyczajni i juniorzy maj± obowi±zek:
# d±¿yæ do urzeczywistnienia w sobie w pe³ni ¿ycia chrze¶cijañskiego i staraæ siê o rozwój ducha apostolskiego;
# dbaæ o dobre imiê Ko¶cio³a, Ojczyzny i Stowarzyszenia;
# wype³niaæ cele i zadania statutu oraz postanowienia regulaminów, a tak¿e decyzje w³adz Stowarzyszenia, a nadto troszczyæ siê o jego rozwój;
# p³aciæ sk³adki cz³onkowskie; kierownictwo oddzia³u (ko³a) mo¿e zamieniæ sk³adki na inne równowa¿ne ¶wiadczenia obowi±zkowe;
# wykonywaæ prace na rzecz Stowarzyszenia.

§22 Kandydaci maj± te same prawa i obowi±zki, co cz³onkowie zwyczajni i juniorzy, z wyj±tkiem prawa jakie okre¶la statut w paragrafie 20 pkt. 1, 4 i 5.

§23 Przyjêcia w poczet cz³onków Stowarzyszenia dokonuje Kierownictwo oddzia³u (ko³a) na wniosek ubiegaj±cego siê, opatrzony porêczeniem dwóch cz³onków Stowarzyszenia. Cz³onkostwo w Stowarzyszeniu rozpoczyna siê z chwil± z³o¿enia przyrzeczenia.

§24 Przyjêcia w poczet kandydatów dokonuje kierownictwo oddzia³u (ko³a) na wniosek ubiegaj±cego siê. Kandydat poni¿ej 16 roku ¿ycia winien do wniosku do³±czyæ zgodê rodziców lub opiekunów prawnych.

§25 Cz³onkostwo zwyczajne ustaje przez:
# ukoñczenie 30 roku ¿ycia, z wyj±tkiem pe³ni±cych funkcje we w³adzach Stowarzyszenia, których cz³onkostwo przed³u¿a siê do koñca trwania ich kadencji;
# dobrowolne ust±pienie;
# skre¶lenie przez Zarz±d Diecezjalny na wniosek Kierownictwa oddzia³u (ko³a), który to wniosek winien byæ oparty na opinii S±du Kole¿eñskiego.

§26 Cz³onkostwo juniora ustaje przez:
# uzyskanie cz³onkostwa zwyczajnego;
# dobrowolne ust±pienie;
# skre¶lenie przez kierownictwo oddzia³u na wniosek S±du Kole¿eñskiego.

§27 Stowarzyszenie skupia w swoich szeregach tak¿e opiekunów kó³ szkolnych, instruktorów Stowarzyszenia oraz cz³onków seniorów i cz³onków honorowych:
# Opiekunem ko³a szkolnego winien byæ nauczyciel katolik, wybrany przez m³odzie¿, który jest przedstawicielem ko³a wobec w³adz szkolnych i przedstawicielem w³adz szkolnych wobec ko³a, i który posiadaj±c g³os doradczy opiekuje siê ko³em zgodnie z niniejszym statutem i obowi±zuj±cym prawem.
# Instruktorem jest cz³onek zwyczajny lub senior, który po odpowiednim przygotowaniu i mianowaniu przez Prezydium Krajowej Rady posiada prawo prowadzenia szkoleñ wewn±trz organizacyjnych.
# Cz³onkiem seniorem jest ka¿dy, kto by³ przynajmniej 2 lata cz³onkiem zwyczajnym, przekroczy³ 30 rok ¿ycia, ale nadal pragnie kontynuowaæ dzia³alno¶æ w Stowarzyszeniu - podejmuj±c wszystkie obowi±zki. Cz³onek senior posiada wszystkie prawa cz³onka zwyczajnego oprócz prawa wyborczego;
# Cz³onkiem honorowym mo¿e byæ osoba fizyczna lub prawna, która decyzj± w³adz Stowarzyszenia taki tytu³ otrzyma³a za znacz±ce us³ugi dla Stowarzyszenia.

Rozdzia³ 4 W³adze Stowarzyszenia i ich funkcjonowanie

§28 Najwy¿szym organem Stowarzyszenia jest Krajowa Rada Stowarzyszenia - okre¶lona w paragrafie 9 statutu - która zbiera siê co najmniej raz w roku. Do zadañ rady nale¿y w szczególno¶ci:
# koordynowanie dzia³añ na szczeblu ogólnopolskim;
# planowanie kierunków formacji Stowarzyszenia;
# opracowywanie i wydawanie materia³ów formacyjnych Stowarzyszenia
# przedstawianie dzia³añ wymagaj±cych uzgodnieñ na szczeblu wszystkich diecezji;
# podejmowanie uchwa³ wi±¿±cych ca³e Stowarzyszenie; uchwa³y zapadaj± wzglêdn± wiêkszo¶ci± g³osów obecnych cz³onków rady i w obecno¶ci asystenta generalnego;
# proponowanie ewentualnych zmian statutu, przy zachowaniu zasad, o których mowa w paragrafie 48.

§29 Rada wybiera ze swego grona raz na 2 lata:
# Prezydium Rady;
# trzyosobow± komisjê rewizyjn±.
§30
Prezydium Rady stanowi±: przewodnicz±cy oraz dwóch jego zastêpców, sekretarz i skarbnik, a nadto generalny asystent.

§31 Do zadañ Prezydium Rady nale¿y:
# realizacja bie¿±cych celów Rady;
# wykonywanie postanowieñ Rady;
# zwo³ywanie Rady;
# reprezentowanie Stowarzyszenia w kontaktach na szczeblu krajowym i zagranicznym.

§32 Komisja rewizyjna na pierwszym swym spotkaniu wybiera przewodnicz±cego i zastêpcê. Zadaniem komisji jest:
# czuwanie nad dzia³alno¶ci± statutow± Stowarzyszenia;
# kontrola dzia³alno¶ci finansowej;
# sk³adanie sprawozdañ ze swej dzia³alno¶ci wobec Krajowej Rady Stowarzyszenia;
# wystêpowanie z wnioskiem do Prezydium Rady o nadzwyczajne zwo³anie Krajowej Rady Stowarzyszenia.

§33 Najwy¿sz± w³adz± Stowarzyszenia w diecezji jest Zjazd Diecezjalny Stowarzyszenia. Uczestnicz± w nim z urzêdu prezesi oddzia³ów parafialnych i kó³ ¶rodowiskowych, ksiê¿a asystenci, oraz - z wyboru - po jednym delegacie wybranym podczas zebrañ oddzia³ów lub kó³ Stowarzyszenia.

§34 Zjazd diecezjalny odbywa siê przynajmniej raz w roku. Do zadañ Zjazdu nale¿y w szczególno¶ci:
# wybór diecezjalnego Zarz±du Stowarzyszenia na 2 lata, z tym, ¿e biskup diecezjalny mianuje prezesa Zarz±du spo¶ród trzech kandydatów wybranych przez Zjazd i przedstawionych przez asystenta diecezjalnego. Z dwóch pozosta³ych nowo mianowany prezes wybiera swego zastêpcê, a drugi zostaje cz³onkiem Zarz±du i delegatem do Krajowej Rady;
# wybór 3-osobowej Diecezjalnej Komisji Rewizyjnej na 2 lata;
# opracowywanie za³o¿eñ programowych pracy Stowarzyszenia w diecezji.

§35 Zarz±d diecezjalny Stowarzyszenia tworz±: prezes i jego zastêpca, sekretarz i jego zastêpca, skarbnik, dwóch cz³onków oraz ksi±dz asystent delegowany przez biskupa diecezjalnego.

§36 Zarz±d diecezjalny wype³nia nastêpuj±ce zadania statutowe: # kieruje Stowarzyszeniem w diecezji;
# opracowuje w³asne roczne programy formacyjne i dzia³ania w oparciu o wskazania Krajowej Rady, uwzglêdniaj±ce potrzeby miejscowe, a dla oddzia³ów (kó³) propozycje rocznych programów, wymienione programy przedstawia biskupowi i z ich realizacji przedk³ada roczne sprawozdania;
# organizuje dzia³ania Stowarzyszenia o charakterze diecezjalnym oraz inspiruje i koordynuje dzia³ania oddzia³ów (kó³);
# reprezentuje Stowarzyszenie wobec innych osób fizycznych i prawnych;
# rozstrzyga spory wynik³e w oddzia³ach parafialnych (ko³ach).
§37 Diecezjalna komisja rewizyjna dokonuje raz w roku przegl±du dzia³alno¶ci finansowej i statutowej Stowarzyszenia w diecezji i weryfikuje sprawozdania parafialnych komisji rewizyjnych.

§38 Organem po¶rednim miêdzy w³adzami Stowarzyszenia diecezjalnego, a w³adzami parafialnymi oddzia³ów (kó³) jest Rada Okrêgu, która powo³uje trzyosobowe prezydium do za³atwiania spraw bie¿±cych.

§39 Najwy¿sz± w³adz± w oddziale (kole) jest Walne Zebranie cz³onków odbywaj±ce siê raz w roku. Uczestnicz± w nim cz³onkowie zwyczajni i juniorzy (par 7). Walne Zebranie Oddzia³u (Ko³a):
# wybiera Kierownictwo oddzia³u (ko³a), Komisjê Rewizyjn± i S±d Kole¿eñski na okres 2 lat;
# ustala koncepcjê rocznego programu pracy oddzia³u, uwzglêdniaj±c propozycje programów diecezjalnych;
# ocenia realizacjê zadañ statutowych oraz realizacjê rocznych programów w³asnych i diecezjalnych;
# udziela absolutorium kierownictwu.

§40 Parafialne kierownictwo oddzia³u (ko³a) stanowi±:
# prezes i jego zastêpca, sekretarz i jego zastêpca, skarbnik oraz ksi±dz asystent;
# zebrania kierownictwa odbywaj± siê raz w miesi±cu.

§41 Kierownictwo oddzia³u (ko³a):
# kieruje dzia³alno¶ci± oddzia³u w³±czaj±c go w ¿ycie parafii, a w przypadku ko³a, w³±czaj±c je w ¿ycie szko³y lub innego w³a¶ciwego sobie ¶rodowiska;
# ustala roczne programy formacyjne oraz opracowuje roczne programy dzia³ania w oparciu o propozycje Zarz±du Diecezjalnego i koncepcje Walnego Zebrania, uwzglêdniaj±c konkretne potrzeby i realne mo¿liwo¶ci oddzia³u (ko³a) np. personalne, gospodarcze, wymienione programy przedstawia Zarz±dowi Diecezjalnemu i daje mu z ich realizacji roczne sprawozdania;
# inspiruje cz³onków do podejmowania dzia³añ, powo³uje sekcje i zastêpy, wyznacza zastêpowych i kierowników sekcji;
# przyjmuje sprawozdania od kierowników sekcji i zastêpowych;
# zwo³uje raz w miesi±cu zebrania zwyczajne i nadzwyczajne - w razie potrzeby; w zebraniach uczestnicz± wszyscy cz³onkowie oddzia³u (ko³a);
# reprezentuje oddzia³ (ko³o) wobec zarz±du diecezjalnego oraz wobec innych osób fizycznych i prawnych;
# nawi±zuje wspó³pracê z innymi oddzia³ami (ko³ami) w okrêgu.

§42 Powo³ana 3 osobowa Komisja Rewizyjna dokonuje przegl±du dzia³alno¶ci finansowej i statutowej oddzia³u (ko³a) i przedk³ada sprawozdania do weryfikacji diecezjalnej Komisji Rewizyjnej.

§43 S±d kole¿eñski:
* rozstrzyga sprawy sporne pomiêdzy cz³onkami oddzia³u;
* wnosi o udzielenie nagany, zawieszenie w prawach lub usuniêcie ze Stowarzyszenia cz³onków, którzy naruszyli statut, szczególnie dobre imiê Ko¶cio³a, Ojczyzny lub Stowarzyszenia;
* od decyzji s±du kole¿eñskiego mo¿na siê odwo³aæ do Zarz±du Diecezjalnego.
# Kryterium dzia³añ s±du kole¿eñskiego jest troska m. in. o poziom ¿ycia kulturalnego i etycznego cz³onków Stowarzyszenia.

§44 Wewn±trz oddzia³u (ko³a) winny byæ zorganizowane zastêpy i sekcje.
# Zastêpy jako ¶rodowiska ¿ycia wspólnotowego s± powo³ywane celem prowadzenia pracy formacyjnej miêdzy innymi podczas cotygodniowych spotkañ. Tworzy je zastêpowy i najwy¿ej 3-9 cz³onków. Zastêpowy prowadzi formacjê zastêpu.
# Sekcje s± powo³ywane dla realizacji specjalnych celów w zale¿no¶ci od potrzeb ¶rodowiska (np. sekcja liturgiczna, kulturalna, kursów, sportowa, ¶wietlicowa, turystyczna).

Rozdzia³ 5 Maj±tek Stowarzyszenia

§45 Stowarzyszenie oraz jego oddzia³y maj± prawo posiadania, nabywania i zbywania maj±tku ruchomego i nieruchomego, praw rzeczowych, otwierania kont bankowych. Stowarzyszenie szczebla wy¿szego nie odpowiada za zobowi±zania finansowe szczebla ni¿szego, je¿eli jednostka ta posiada osobowo¶æ prawn± cywiln±.

§46 Maj±tek Stowarzyszenia.
# Fundusz na realizacjê celów statutowych Stowarzyszenia stanowi±:
* sk³adki cz³onkowskie i inne zobowi±zania cz³onków;
* spadki, darowizny;
* dochody z dzia³alno¶ci gospodarczej i wydawniczej;
* dochody z maj±tku ruchomego i nieruchomego;
* subwencje pochodz±ce od podmiotów gospodarczych;
* dotacje.

# W sprawach finansowych Stowarzyszenie reprezentuj± oraz s± zdolni do zaci±gania zobowi±zañ maj±tkowych i odpowiadaj± za decyzje finansowe na szczeblu krajowym - przewodnicz±cy prezydium lub zastêpca i skarbnik, na szczeblu diecezjalnym i parafialnym - prezes lub zastêpca i skarbnik.
# Do obowi±zków skarbnika Stowarzyszenia - na ka¿dym szczeblu - nale¿y:
* prowadzenie ksi±g dochodów i wydatków;
* czuwanie nad prawid³owo¶ci± rozporz±dzeñ maj±tkowych, za co osobi¶cie odpowiada.

Rozdzia³ 6 Przepisy koñcowe

§47 Statut nadaje Stowarzyszeniu i wprowadza w nim zmiany i uzupe³nienia Konferencja Episkopatu Polski. Projekt zmian i uzupe³nieñ w Statucie uchwalony przez Zebranie Krajowej Rady Stowarzyszenia wiêkszo¶ci± obecnych jej cz³onków z udzia³em generalnego asystenta, przedstawia konferencji Episkopatu Polski generalny asystent.

§48 Statut obowi±zuje ca³e Stowarzyszenie i wszystkich jego cz³onków.

§49 Rozwi±zanie Stowarzyszenia diecezjalnego - przy uwzglêdnieniu paragrafu 4 niniejszego statutu - mo¿e nast±piæ uchwa³± diecezjalnego Zjazdu Stowarzyszenia, wiêkszo¶ci± 2/3 g³osów, przy obecno¶ci co najmniej 1/2 delegatów.

§50 Oddzia³y (ko³a) Stowarzyszenia mog± byæ rozwi±zane - przy uwzglêdnieniu paragrafów 4 i 7 niniejszego statutu - przez Zarz±d Diecezjalny, na wniosek Walnego Zebrania oddzia³u (ko³a).

§51 Likwidacjê maj±tku Stowarzyszenia przeprowadza ostatni Zarz±d lub likwidator wyznaczony przez w³adzê ko¶cieln±, która Stowarzyszenie erygowa³a. Maj±tek likwidowanego Stowarzyszenia przechodzi na w³asno¶æ ko¶cielnej osoby prawnej, która Stowarzyszenie powo³a³a, a w przypadku likwidacji oddzia³ów parafialnych - na rzecz parafii. Maj±tek likwidowanych kó³ szkolnych przechodzi na w³asno¶æ szko³y.